Standardi EN 1504 osa 5 käsitleb tooteid, mida kasutatakse betoonkonstruktsioonide injekteerimiseks, parandamiseks ja kaitsmiseks ning mida kasutatakse:
• pragude, tühimike ja vahekihtide täitmine betoonis jõudude edasikandmiseks (F-kategooria);
• betooni pragude, tühimike ja vahekihtide elastne täitmine (D-kategooria);
• betooni pragude, tühimike ja vahekihtide paisuva materjaliga täitmine (S-kategooria).
Vedelplastid ehk reaktsioonvaigud (epoksü, polüuretaan ja akrüül) peamine iseloomustav näitaja on väga tugev nakkeomadus mineraalsetele pindadele. Lisaks on vaikude võime koormust vastu võtta, vettpidav kiht, suur keemiakindlus võrreldes muude remondimaterjalidega.
Pragude remondiks kasutatavad lahendustest on pumbata või valada või suruda vaiku prakku, mis seoks uuesti prao pooled üheks tervikuks. Siin võib olla vajadus kas konstrukstiooni taastamine, pinnalt sulgemine või vettpidavus, vmt.
Injekteerimine pole kaugeltki positiivne teadus ja edu sõltub õige süsteemi ja veelgi rohkem õige meetodi valimisest. Nii et siin on palju tegemist kogemustega.
Enamiku vaikude paigalduse temperatuur on min. 10°C soovitav 20°C ja soovitavalt kuiv pind.
Survega injekteerimine: Pragude / lõhede täitmine konstruktiivse tugevuse taastamiseks(F), lekke peatamiseks (S), vmt.
Puuritakse niplitele augud u. 45 kraadise nurga all läbi prao sõltuvalt prao laiusest u. 15 cm vahega. Pragu puhastatakse, sulgetakse pinnalt, paigaldatakse niplid ja pumbatakse vaik prakku. Kui on vajadus veenduda, et vaik täidab korralikult prao, saab jätta järgmise/ülejärgmise nipli paigaldamata ja nipli august vaadata, kui altpoolt tulev vaik mööda pragu jõuab nipli auguni, siis paigaldada järgmine nippel ja pumbata edasi.
Spetsiaalsed juhtumid:
Spetsiaaltoodetel on teatud konkreetsetel juhtudel lisandväärtus. Meie filosoofia on HSL, Hoidke Seda Lihtsana. Hea kvaliteediga kinnise rakuga vaht võib sobiva tehnika abil imet teha. Eelistame lihtsuse ja odavamate pumpade tõttu ühte komponenti kahele komponendile… Me eelistame metakrülaadile PU-d samadel põhjustel ja keemiliselt stabiilsuse tagamiseks … Meil on väga palju erinevaid süsteeme, et konkurentidel oleks täpne või parem alternatiiv, kuid mitte alati tehnilistel põhjustel …
Lekete peatamine: (Vuugid, praod, jne)
Vett läbi laskva prao puhul tuleb alati eelnevalt peatada vee vool kas lekkepeataja (PAGEL KA-S lekkepeataja) või vahtu moodustava vaiguga. Alati tuleb vaht üle injekteerida tahke vaiguga, et sulgeda pragu lõplikult.
Konstruktiivne remont:
Praod, mis ohustavad ehitise stabiilsust, on tavaliselt ehitise kandvates osades. Sellised praod tuleb remontida nii, et taastuks ka kandva osa kandejõud seina või tala sees. Hea näide on pragu silla kandvas paneelis. Betoonkonstruktsiooni remondi eesmärgiks on ühendada mõlemad prao pooled jälle nii, et kandvat konstruktisooni tabav koormus jaotuks jälle prao mõlemale küljele. Selleks täidetakse pragu vaiguga kogu ristlõike ulatuses. Peale kõvenemist ühendab vaik prao mõlemad pooled. Kõvenenud vaigul on omadused, mis on suutelised koormusi edasi andma.
EpoxPower – kahekomponentne jäik väikese viskoosusega epoksüvaikude põhine injekteerimisvaik Tehniliste andmete leht
Injekteerimisvaigud injekteerimismeetodi järgi
Injekteerimisvaigud: hüdrofoobsed (reageerivad veega tõrjudes) ja hüdrofiilsed (neelavad vett)
Injekteerimisvahud.
Need süsteemid annavad vabalt paisudes kas painduva või pooljäiga vahu.
Polüuretaanist injekteerimisvahud võivad olla ühe- või kahekomponentsed. Need võivad olla hüdrofoobsed või hüdrofiilsed
Polüuretaan-elastomeersed vaigud. Elastne vaik, mida kasutatakse enamasti teiseks injekteerimiseks (peale lekke peatamist).
PURINJECT 2C ELASTIC LV
PURINJECT 2C ELASTIC LVs
Metakrülaatvaigud. Geelid, veega reageerivad. Valikus pehme, kõvem või kleepuv, elastne.
Neid injekteeritakse spetsiaalse roostevabast terasest osadega kahekomponentne injekteerimispumbaga.
ACRYLINJECT R and Elastic
Ureasilikaat
Annavad süsteemist sõltuvalt kas tiksotroopilise, vahtu või elastse toote
On alati kahekomponentsed, vajavad staatilise segistiga injekteerimiseks 2C-pumpa
On hüdrofoobsed ja neid kasutatakse enamasti tunnelites ja kaevandamisel
SILINJECT 2C FOAM ALT , 2C FLEX ALT and 2C THYX
Polüuretaangeelid. On hüdrofiilsed ja hüdroaktiivsed, moodustavad geeli või vahu, sõltuvalt vee kogusest, võivad need olla metakrülaatvaigude parem alternatiiv
Betooni pindmine remont vaikudega.
Kasutatakse enamasti juhtudel, kus hilisemalt kaetakse pind pigmendiga vaikude baasil süsteemiga üle või väljanägemine ei ole oluline (remonditud koht jääb erinema selgelt tavalisest betoonpinnast).
GI168-004 Epoksüvaigul põhinev väga hea töödeldavusega pigmendiga materjal, mis on mõeldud nii horisontaalsete, verikaalsete, kui ka alt-üles betooni paranduste tegemiseks (suured praod, kahjustunud vuugid, jne.)
Ehk see näeb välja umbes nii:
Mittekahanev, väga hea nakkega pigmendiga vaik segatakse tiksotroopilise pulbriga ja kui on suurema paksusega pahteldused, siis ka GREPOX SLD-ga töödeldavaks massiks. Surutakse seinale/lakke ja silutakse. Pakse kihte seinale kandes peab jälgima seda, et vaigu reaktsiooni käigus läheb vaik korraks vedelamaks ja seetõttu võib voolama hakata.